Kapat
Giriş Yap
GAU Network etki alanından hesabınızda oturum açın.
Kaydınız yok mu? Şimdi Kaydolun !
Giriş Yap :  
Kullanıcı Adı : Kullanıcı adımı unuttum
Şifre : Şifremi Unuttum
Üye değil misiniz? Şimdi kaydolun!
Kullancı Adı : GAU Web Mail  
Adım Soyadım :
E-Mail Adresim :
Kayıt Ol : GAU Web Mail  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğenci Mail  
Öğrenci Numaranız :
Adınız Soyadınız :
Kayıt Ol : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Kullanıcı Adı : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Adınız Soyadınız :
Şifre : GAU Öğrenci Bilgi Sistemi  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kullanıcı Adı : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :
Kayıt Ol : GAU Kütüphane  
E-Mail Adresiniz :
Öğrenci Numaranız :

DANS BÖLÜMÜHOŞGELDİNİZDANS (BA):


Devam süresi: 4 yıl

 

Diploma: Lisans Derecesi

 

Program Dili: İngilizce

 

Öğretim Şekli: Tam günPROGRAM PROFİLİ

 

GAÜ Dans Bölümü, bu güne kadar Kuzey Kıbrıs’ta lisans seviyesinde 4 yıl dans eğitimi veren tek bölümdür. Tüm müfredat çağdaş dansa odaklanarak çok geniş bir spektrumda, birden çok sanatsal akademik disiplini ilgilendiren yaklaşımı kapsayarak planlanmıştır. Bu maksatla program, koordinasyon, güç ve dayanıklılık oluştururken teknik, yaratıcılık ve performans arasındaki ilişkiye odaklanmak için tasarlanmıştır. Fiziksel tiyatro, görsel sanatlar, müzik, medya ve alan spesifik pratiklerin dahil edilmesiyle eğitim en üst düzeye getirilmiştir. VİZYON

 

Vizyonumuz, ‘dans; -tiyatro, görsel sanatlar, müzik, medya ve alan-spesifik çalışmalar- gibi diğer disiplinlerin yanı sıra sürekli bir değerlendirmeye tabi tutulan, geleneksel sınırları aşmaya çalışan ve sürekli gelişen bir sanat dalıdır’ anlayışı üzerine kurulmuştur. Bu geniş sanatsal alanda, dans sanatı, çok yönlülük, yaratıcılık, hayal gücü, derinlemesine somatik bilgi, beden-zihin ilişkisi konusunda yetkinlik ve sürekli değerlendirme gerektirir. Bu felsefe, bizim değerlerimizi yansıtarak disiplinlerarasılığa, öz motivasyona, özgünlüğe, takım ruhuna ve amacına odaklı profesyonel bir atmosfer geliştirmemize öncülük eder. Bu da, öğrencilerimizin, günümüz dünyasının çeşitli zorluklarına karşılık verebilmeleri için temel becerilerini geliştirmelerini sağlar. AMAÇLAR VE HEDEFLER

 

1. Öğrencilerin dansı sanat olarak anlamalarını teşvik etmek.

 

2. GAÜ dans bölümünün çağdaş dansın ilkelerine dayanan vizyonuna dair öğrencilere bakış açısı kazandırmak. Bu vizyon, karakter özelliğini bale ve Cunningham, Graham, Release ve Limon gibi farklı çağdaş dans tekniklerinin harmanlanmasından alır ve yoga, pilates, tiyatro, görsel sanatlar, doğaçlama ve yaratıcı keşiflerle desteklenir.

 

3. Öğrencilerin kendilerinin ve başkalarının sanatsal pratikleri üzerinden analiz yapabilen ve düşüncelerini akademik düzeyde ifade edebilen çok yönlü, özerk ve bağımsız birer dans sanatçısı olarak yetişmelerine olanak vermek.

 

4. Öğrencilere performans ve koreografi ile ilgili teknik, kompozisyon ve realizasyona dair profesyonel boyutta beceriler kazandırmak ve deneyim yoluyla tecrübe edinmelerini sağlamak.

 

5. Öğrencilerin dansa ilişikin teorik ve pratik bilgilerini geliştirmek ve benzeri sanat dallarının temelini oluşturan esaslara dair yaklaşımlarını güçlendirmek.

 

6. Öğrencilerin özgünlüklerini destekleyip beslerken deneyimli sanatçılar ve öğretmenlerle etkileşmelerini sağlamak ve onları günümüzün dinamik, çok yönlü profesyonel dans çevresine hazırlamak.

 

7. Öğrencilere dans-performans, kompozisyon, teori, dansa ilişkin bilimsel araştırma, eleştirmenlik, hareket ve ifadede uzmanlık, dans eğitmenliği, fiziksel tiyatro, görsel sanatlar ve medya gibi alanlarda ve alan-spesifik (site specific) prodüksiyonlarda kariyer olanakları sağlamak.

 

8. Öğrencileri dansın değişik alanlarında ve dansa ilişkin uygulamalarda lisans üstü eğitime hazırlamak.NEDEN GAÜ DANS BÖLÜMÜ?

 

1. GAÜ Dans Bölümü Kuzey Kıbrıs’ta lisans düzeyinde 4 yıl dans eğitimi veren ilk ve öncü akademik kurumdur.  

 

2. Bölümümüz sıradağlarının etekleri ile kuzey kıyı şeridinin arasında konumlandırıldığından, coğrafyanın doğal dokusu, tarihi yapı ve sıcak iklim, sanatsal yaratıcılık ve alan-spesifik (site-specific) projeler için mükemmel bir olanak sağlamaktadır.

 

3. Bölüm içerisindeki sıcak, samimi atmosfer kendinizi “evde gibi” hissettirir, takım ruhunuzu besler.

 

4. Avrupa standardlarına nazaran kampüste yaşam ve öğrenim harçları ücret olarak daha maliyetlidir.

 

5. Eğitim felsefemiz, öğrencilere çok yönlü, esnek bir eğitim-öğretim iklimi sağlayan destekleyici, kolaylaştırıcı, çok kültürlü ve disiplinler arası çeşitlilik ilkelerini temsil eden yaklaşımları benimsemektedir.

 

6. Bölümümüzde öğrenimin daha etkin olabilmesi için bireysel gelişim ve desteğin yanı sıra farklı grup çalışmaları, uzun stüdyo provaları ve düzenli performans olanakları da sunulmaktadır.

 

7. Öğretim kadromuz son derece deneyimli, öğrencilere üstün destek veren ve yol gösterip ışık tutan sanat alanında profesyonelleşmiş eğitmenlerden oluşmaktadır.

 

8. Her yıl öğrencilerimizin ilgi ve donanımları doğrultusunda, profesyonel dans topluluklarıyla ortak çalışma olanağı sağlıyoruz ve dünyaca ünlü dans artistlerini ve koreograflarını ziyaret ederek akademik anlamda danışmanlık ve değerlendirme alıyoruz.

 

9. Bölümümüzün sunduğu fiziksel olanaklar arasında çok iyi donanıma sahip dans stüdyoları, uluslararası nitelikte performans alanları, içinde kütüphanesi olan AV/medya odası, yüzme havuzu, tam donanımlı fitness salonu, sağlık ve zindelik için vazgeçilmez olan günlük, besleyici, dengeli, ev yapımı, yerel yemekler sunan bir kafe bulunmaktadır. Aynı zamanda kampüste öğrencilerin, prodüksiyonlarını sahneleyebilecekleri, üst düzey ışık ve teknik donanıma sahip, içerisinde ek stüdyolar barındıran büyük bir tiyatro binası vardır.

 

10. Bölümümüz, öğrencilere,  bir sahne sanatçısının bünyesinde barındırması gereken olmazsa olmaz esaslarını kavramaları ve profesyonel sanat kariyerlerini geliştirebilmeleri için sanatsal, teknik ve entellektüel potansiyellerini ortaya çıkartan, derinleştiren motivasyon ve destek sağlar.

 

11. GAÜ Dans Bölümü, Kibris’ ta kuzey ve güneyin birlikte yaşaması, birlikte ortak yaratıcı sanatsal geleceğe katkı koyması için girişimlerde bulunur. Bunun icin "bi-communal" sanat projelerine ve performanslarına, tüm adadaki dans artistleri ve dans kurumlarıyla işbirliği içerisinde olmaya ve bu birliktelikleri sürdürmeye önem verir. Bu bölüm, ayrica diğer ulusal dans topluluklarıyla dans sanatını bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde temsil etmek ve geliştirmek icin öncüdür, yol göstericidir. Bu yaklaşım öğrencilerimizin bağlılık ve bağ kurma becerilerini zenginleştirmektedir.

 

12. GAU, Canterbury-UK ve İstanbul-Türkiye’de, uluslararası düzeyde eğitim veren ve öğrencilerine kampüslerarası hareketlilik sunan bir üniversitedir.KARİYER HEDEFLERİ:

 

Mezunlarımızın kariyer olanakları bulabileceği alanlar ve meslekler :

 

. Çağdaş dans, dans teorisi, dans tarihi, dans araştırmaları, beden dili, dans eğitimi, performans eleştirmenliği, fiziksel tiyatro biçemleri, görsel sanatlar, görsel medya.

 

. Profesyonel dans gruplarında, topluluklarda dansçılık

 

. Koreograflık

 

. Dans Eğitmenliği

 

. Hareket Uzmanlığı

 

. Sanat kurum ve kuruluşlarında danışmanlık ve yöneticilik

 

. Multidisipliner sanat projelerinde konsept tasarımcılığı ve uygulama